Teraryum Nasıl Yapılır; Bu Başlık Altında Sizlere Teraryumun nasıl yapıldığını detayları le anlatmaya çalışacağız.

Anlatımda Yukarıda tamamlanan teraryumun nasıl yapıldığını fotoğraflar eşliğinde göstermeye çalıştık. Bu örnek Pot fanus için yapılmış olsada teraryum yapımın da kullanılan tüm diğer cam vs. ler de deyapım şekli aynıdır. Aynı yöntemi Cam teraryum fanusların da da kullanabilirsiniz.

 

1. Teraryum Yapımı için Zemin Hazırlığı;


Zemin hazırlığı için bize ilk olarak drenaj malzeme si gerekir biz bu örnekte drenaj malzemesi olarak Lav Taşı (Pomza Taşı olarak ta geçer ) Kullandık Drenaj Malzemesi kullanma amacımız Teraryum yapımın da kullanılan bitkiler kaktüsgillerden olduğu için fazla sulama ile zarar görmektedirler. Drenaj malzemesi burada göreve girerek fazla sulanan suyun dipte birikmesini sağlayarak bitkinin suyu çekmesini engeller. Ayrıca resimde de gözüktüğü gibi drenaj malzemesi üzerine aktif karbon serpiyoruz. Aktif Karbon Toprak yada özellikle su kaynaklı bakteri oluşmasını önleyecektir. Drenaj malzmesi olarak sadece lav taşı kullanılmıyor tabiki bunun yanında kullanılabilecek drenaj malzemeleri Renkli yada renksiz Çakıl taşları kullanılabilir. boyutları 1 cm büyük olması yeterli olacaktır.

     

 

2. Teraryum yapımında Toprak seçimi Toprak tabakanın uygulanması;

Toprak olarak kesinlikle bahçeden alınmış toprak kullanmamanızı öneririz. zira Bahçe toğrağından gelen yabani otlar sonrasın da teraryumunuzda büyümeye başlarlar. Teraryum yapımın da her yerde satılan çiçek Torf topraklaını kullanmanızı öneririz. 1. adımda hazırlanan drenaj zeminin üzerine 4-5 cm kalınlığında olacak şekilde toprak seriyoruz

 

 

 

3. Ön Etüt Çalışması ve Çiçeklerin Ekimi

Tavsiyemiz Teraryum toprak zemini kapatmadan önce kafanızda ki hayali ön çalışma olarak toprak zemin üzerine yerleşirmeniz. Kalıcı olarak Yerleştirme yapmadan önce çikeleri ve objeleri aklınızdaki dizayna göre yerleştirin. Çünkü ilerleyen aşamalar da çiçeği oradan söküp buraya taşıyayım derseniz tüm katmanlar birbirine karışarak istenmeyen bir durum oluşacaktır.

Tam burada bir alt başlık açmak faydalı olacatır.

Teraryum Yapımında Çiçek Seçimi Nasıl Olmalı ?

Önemli Konulardan biride Teraryum yapımında kullanılan çiçekler. Fark ettiyseniz özellikle kaktüs yada sukulentler kullanılmakta. Bunun sebebi kaktüs veya sukulentler çok zor büyürler, Diğer avantajı ise Bakımı ve sulama ihtiyaçları çok azdır. Sukulentler ve Kaktüs giller  Havada bulunan Nemi (suyu) yaprakları ve dikenleri sayesinde içlerine alarak su ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu sayede su ihtiyaçları çok azdır. Kaktüs ve sukulentlerinize zarar verebilecek tek şey fazla sulamadır. Fazla sudan bitkileriniz çürüyebilir.  Bu özellikleri sayesinde teraryum yapımın da kaktüs ve sukulentler kullanılır. 

Dikkat edilecek diğer bir konuda farklı bir bitki dikecekseniz de en azından sulama zamanları eşdeğer bitkiler kullanmanızı tavsiye ederiz. Kaktüs ve sukulentler yazları 2 haftada bir kışları ise ayda bir sulanmalıdır. mümkünse dibi yerine yapraklara spreyle sulamak daha faydalıdır.  Eğer Farklı sulama zamanı olan bitkiler ekerseniz ya biri fazla sulamaktan yada az sudan ölecektir. Kaktüs ve sukulentlerin su ihtiyacı aynı olduğundan aynı fanusta kullanabilirsiniz.

Gelelim Tasarımın Devamına  Ön Etüt Denendikten ve Dizayn belli olduktan sonra çiçekler için kuyular açarak çiçekleri saksısına çıkarıp kendi toprağını dökmeden dikimini yaparız.

 

 

4. Toprak Üstü Zeminin Hazırlanması

Teraryumlar da gözükecek olan zemini Açıkta bırakmak göze hoş gözükmüyor Bu sebeple toprağı çeşitli malzemeler ile kapatarak görsellik vermeye çalışacağız. Toprak üstü zemini kapatmak için kullanabileceğiniz Bazı meteryalleri aşağıda listeliyorum Biz burada zemin olarak Kaya Yosununu tercih ettik. İlerleyen fotoğraflarda görebileceğiniz gibi bazı yerlerde de dere çakılı kullandık.

Teraryum Yapımın da Kullanılan Zemin Malzemeleri

1. Kaya Yosunu

2. Yapay Çim

3. İnce renkli Kumlar

4. Deniz Kumu

5. Renkli Çakıl Taşları

6. Midye Kırığı  gibi çeşitlendirilebilir.

biz bu dizaynda tüm zemini kaya yosunu ile kapladık kaya yosunu parça parça koparıp yerleştirdiğimiz için birbirine yapışması için ve çiçeklerin can suyu olması adına tek seferlik bol su ile suladık kaya yosununu koparıp parça parça koysanız da zamanla birbirine bağlanacaklardır. Kaya sorunlarının alt katmanı zaten toprak olduğu için zemin de ki toprağınıza da bağ kuracaktır.

    

 

5. Teraryum Obje ve Figürlerin Hazırlanması

Objeleriniz teraryumunuzu taşırken ve titreşimden dolayı sallanmaması için ve yaptığınız dizaynın bozulmaması için tüm objelerin altına bildiğiniz kürdan yapıştıracağız. Her evde bulunan bu kürdanları ikiye bölerek sivri kısımları dışarı da kalacak şekilde tüm obkjelerin altına yapıştırın. Yapıştırıcı olarak Çift komponent yapıştırıcı kullanmanızı tavsiye ederiz. Hızlı donduğu için zaman kazanırsınız

 

      

 


 

6. Teraryum Malzemelerinin Seçimi

Teraryum yapacak arkadaşlara ilk tavsiyemiz elinize bir fotoğraf makinası alıp bol bol doğayı gezerek fotoğraf çekmeniz çünkü göze güzel gözüken teraryumlar Doğallık ve ölçek olarak objelerin birbirine olan uyumundan geçiyor mesela 5 cm bir ev koyup yanına 7 cm insan figürü koymanız durumunda bunu gören insanların beyni normal yaşantıda ölçekli gözlemlemeye alışık olduğundan zihinleri onlara birşeylerin yanlış olduğunu anlatacaktır. . Fakat Ölçek konusuna dikkat ederseniz insanlar teraryumunuza gördüğünde zihinlerin de Daha önce gördükleri yerleri yada hayallerindeki yerleri canlandıracaklar ve baktıkça huzur bulmaya başlayacaklardır..

 7. Teraryum Yapımın sonlandırılması

Teraryum objelerini yerleştirirken gerçek yaşamı duşunan hangi malzeme nerede olur nasıl durur. Gerçekçi yaklaşımlarla malzeme ve objelerini yerleştirin. Sunum Çok önemlidir Teraryum Tasarımınız bittikten sonra ufak tefek teraryum süsleme malzemeleri ile teraryumunuza renk katın. Örnek vermek gerekirse mesela cam fanuslarda hava boşlukları olur bunlar göze hoş gözükmez bunların üzerine uğur böcekleri yapıştırın.

bizim örneğimizde dere tasarımı yaptık bu dere parçalarının hem birbirinden kopmamasını sağlaması için hemde yapay dere üzerinde su görüntüsü vermek için yapıştırıcı döktük

   

 

Eğer satma amaçlı teraryum yaptıysanız Güzel bir tül ile Paket haline getirmelisiniz.

Diğer Önemli bir konuda mutlaka yanına kullanma talimatı ekleyiniz. Talimatta sulama şekli ve kısa bilgilendirmeleri eklemeyi unutmayınız. 

 

Merak ettiğiniz bir konu için yorum kısmına not bırakmanız yeterlidir. Teraryum Sakarya Ekibi olarak her zaman teraryum yapımı hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.